Produkty ekologiczne

Zdrowsze, ekologiczne produkty

Jak się odżywiać?

Coraz to więcej osób nie ma czasu i je w pośpiechu. Gdzieś można jeszcze usłyszeć, że dobre jedzenie to szybkie i tanie. Jest to absolutna bzdura. Bazując na żywności przetworzonej będziemy mieć większe skłonności do nadwagi czy otyłości, co samo w sobie już jest traktowane jako choroba, ale do nich praktycznie zawsze dołączają kolejne dolegliwości. Niektóre badania pokazują, że osoby żywiące się w restauracjach typu fast-food mają większą skłonność do agresji. Większość producentów żywności stawia na zysk, ponad zdrowie, dlatego tak trudno o produkty ekologiczne. Można niekiedy jeszcze usłyszeć, że naturalne warzywa nie będą idealne równe i czasami mogą wyglądać gorzej niż inne. Częściowo trudno się nie zgodzić. Zatem jak się chronić i jak działać by jeść zdrowiej i być zdrowszym?

Zdrowa żywność

Co to określenie oznacza? Pewnie większość osób kojarzy zdrową żywność z taką nazwą półki lub działem w sklepie. Nie jest to jednoznacznie ponieważ używa się takiej nazwy w celach handlowych, bo to po prostu dobrze brzmi i kojarzy się pozytywnie.

W moim rozumieniu zdrowa żywność to taka naturalna, nie przetworzona, przygotowana samemu w domu. Zdrowe odżywianie, to takie które jest oparte na piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, aktualizowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) W 2012 roku.  Z tej stony można też brać informację dotyczące prawidłowego sposobu żywienia.

Czym jest żywność ekologiczna?

Bo właśnie w celu wyjaśnienia tego zagadnienia powstaję ten artykuł. Produkty ekologiczne muszą mieć certyfikat. Klient ma prawo prosić sprzedawce o pokazanie tego certyfikatu podczas zakupów. Nic dziwnego, abstrahując od tego, że produkty eko są droższe, nie chcemy zostać oszukani. I przepisy są tu po stronie konsumenta. Ekologiczna żywność musi spełniać specjalne wymagania, takie jak pochodzenie z upraw czy gospodarstw ekologiczny, rezygnacja ze sztucznych nawozów, pestycydów, czy antybiotyków na etapie produkcji i chowu. Oprócz tego odpowiedni okres wzrostu, odpowiednia wielkość gospodarstwa. Jeśli ktoś chciałby założyć taką działalność musi poznać wszystkie te kryteria, by móc się tak nazwać, a dokument odnośnie prowadzenia gospodarstwa ekologicznego wydawany jest przez odpowiedni urząd.

Taki wyjątek odnośnie “zdrowego ogródka” można przyznać własnemu polu, takie jakie prowadzimy na własny użytek. Wtedy nie potrzeba żadnych zaświadczeń. bo sami odpowiadamy jak ono wygląda i sami będziemy to jeść.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com